Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Laboratorium przyszłości

Projekt finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku 2021 - 2022

Cel projektu #LaboratoriaPrzyszłości

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Otrzymaliśmy dofinansowanie

Szkoła otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 000 zł. Zakupiono wyposażenie podstawowe, tj. drukarkę 3D z filamentami, kamerę cyfrową, aparat cyfrowy, mikrofon kierunkowy, mikrokontrolery oraz akcesoria do tych urządzeń. Zakupiono kompletne wyposażenie do techniki - wiertarki, wyrzynarki,, wkrętarki, narzędzia do obróbki metalu i drewna. Zakupiono lutownice i części do nauki elektryczności. Wyposażono szkolną pracownię techniki w sprzęt kuchenny - miksery, wagi, piekarnik, kuchenki, garnki, stolnice, sztućce i inne drobiazgi wspierające pieczenie i gotowanie na zajęciach. Szkoła wzbogaciła się o dodatkowy sprzęt nagłaśniający z mikrofonami bezprzewodowymi.

Gdzie wykorzystujemy sprzęt?

Program wykorzystania zakupionego sprzętu obejmuje takie przedmioty nauczania jak: informatyka, fizyka, chemia, technika, plastyka, zajęcia eduakcyjne w klasach młodszych w ramach eduakcji technicznej, plastycznej i artystycznej.

Sprawozdania z wykorzystania zakupionego w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości sprzętu:

 • wrzesień 2022

  W miesiącu wrześniu nauczyciele dokonywali korekt swoich planów dydaktycznych, tak aby w jak największym stopniu wykorzystać zakupiony w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości sprzęt i materiały.

  Klasa IV na zajęciach techniki wykonuje pacynkę "pan stop". Wykorzystano do tego materiały i sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości taki jak: nakładki na stoły, nożyce, pistolet i klej na gorąco, farby i blok techniczny. 

  Uczniowie klasy VII na zajęciach plastyki wykonują obracy techniką kubizmu. Na lekcji wykorzystano do tego celu nakładki na stoły, pędzle i farby zakupione w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonano za aparatu w telefonie i gimbala DJI OS zakupionego z dotacji.

 • październik 2022

  Informatyka w klasie VI zaintersowała uczniów robotami. W ramach zajęć uczniowie wykonali robota z klocków lego spike prime, a następnie za pomocą programu blokowego Scratch programowali go. Klocki wraz z oprogramowaniem dedykowanym zostały zakupione w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości. Również w ramach tej dotacji wykorzystany został aparat cyfrowy Sony XR100MIII, którym wykonano zdjęcia, a kamerą GoPro Hero z mikrofonem kierunkowym i gimbalem DJi OS wykonano niżej zamieszczony film.

 • listopad 2022

  Klasa V na zajęciach z techniki wykonuje karmniki dla ptaków. Wykorzystuje sprzęt: piłkę do drewna, wyrzynarkę, wkrętarkę, materiał drzewny, młotek, gwoździe, obcęgi, pędzel i farby do prac nad karmnikami. Na stołach wykorzystuje nakładki na stoły. Wszystko zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonane za pomocą zakupionego aparatu Sony XR100MIII.

  Na zajęciach technicznych w klasie I wykonywano zdrowe kanapki. Dzieci do tego celu wykorzystali sprzęt kuchenny zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Były to deski do krojenia, noże, talerzyki, tacki plastikowe.

  Uczniowie klasy V na plastyce wykonują kotyliony na Święto Niepodległości. Wykorzystują tutaj nożyce i klej na gorąco oraz papier techniczny zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zdjęcia wykonano przy użyciu gimbala DJI OS.

 • grudzień 2022

  W ramach plastyki klasa VI i VII wykonuje ozdoby świąteczne. Są to stroiki oraz kartki świąteczne. Wykorzystany, zakupiony w ramach dotacji sprzęt i materiały #LaboratoriumPrzyszłości to: wyrzynarka do drewna, pistolet i klej na gorąco, nożyce, nakładki na stoły. Zdjęcia wykonano aparatem Sony XR100MIII

  Klasa VII i VIII wykonuje ozdoby na choinkę wykorzystując oprogramowanie 3D na zajęciach z informatyki. Projekty są drukowane za pomocą drukarki 3D FLASHFORGE ADVENTURER 4 i filamentu PLT koloru białego. Zdjęcia wykonano aparatem Sony XR100MIII. Wszystko zakupione z dotacji programu #LaboratoriaPrzyszłości.

 • styczeń 2023

  Nowy rok szkolny klasa VI rozpoczęła od pieczenia. Przygotowała się na zabawę karnawałową piekąc pięknie ozdobione pierniczki. Zajęcia mogły być sprawnie poprowadzone dzięki zakupom z dofinansowania w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Zakupiono i wykorzystano na tych zajęciach: piekarnik elektryczny, stolnice, sztućce, zestawy talerzy, wałki do ciast i drobne wyposażenie kuchenne. Zdjęcia wykonane zostały aparatem cyfrowym Sony RX100MIII.

  Klasa V szykuje się do zabawy karnawałowej. Wykonuje w ramach plastyki maski karnawałowe. Do pracy wykorzystano sprzęt i materiały zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości, tj. bloki techniczne, nożyce, klej oraz klej na gorąco. Zdjęcia do sprawozdania wykonano za pomocą aparatu cyfrowego Sony RX100MIII.

  Klasa VI po raz kolejny na zajęciach z informatyki zajęła się budową robotów z zakupionych w ramach #LaboratoriumPrzyszłości zestawów klocków LEGO Education SPIKE  Prime. Zajęcia te rozpoczęte z końcem stycznia zostaną kontynuowane w lutym. W trakcie prac wykorzystano do sprawozdania zdjęcia zrobione  aparatem cyfrowym Sony RX100MIII. Był również kręcony film za pomocą kamery cyfrowej GOPRO Hero.

   

 • luty 2023

  Wielkie pieczenie odbyło się w czasie ferii zimowych. W szkole w okresie wolnym od nauki zorganizowany został obóz zimowy. W ramach obozy uczestnicy zajęli się pieczeniem ciast oraz wykonywaniem sałatek owocowych. Do tego celu wykorzystany została sprzęt kuchenny zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Wykorzystano: Piekarnik elektryczny, MIKSER BOSCH, FARTUSZEK KUCHENNY, STOLNICA, ZESTAW SZTUĆCÓW, SALATERKi, WAŁEK DO CIASTA, WAGA KUCH. ELEKTRYCZNA, DESKA DO KROJENIA, NOZYK, RĘKAWICE KUCHENNE. Zdjęcia wykonano aparatem cyfrowym Sony RX100MIII.

   

  Zakończono zajęcia z informatyki, gdzie wykonywano roboty z zakupionych klocków lego education spike prime. Film wykonano za pomocą kamery GoPro Hero 10 zakupionej w ramach #Laboratoriaprzyszłości.

 • marzec 2023

  Klasa V na zajęciach z informatyki wykonuje film poklatkowy. Do tego celu posłużył jej sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriumPrzyszłości. Uczniowie wykonali scenografię go swojego filmu, a następnie za pomocą oświetlenia do realizacji nagrań, statywu oraz aparatu cyfrowego wykonywali serię zdjęć, która następnie posłużyła do wykonaia swojego filmu za pomocą darmowy programów komputerowych. 

  Klasa VI w ramach zajęć plastycznych wykonywała świąteczne stroiki. Ich piękne wyroby mogła podziwiać cała społeczność szkolna wraz z rodzicami. Do tego celu wykorzystali sprzęt i materiały zakupione w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Uczniowie pracę wykonywaki na nakładkach na stoły, kleili pistoletami do kleju na gorąco, korzystali z nożyc, zszywaczy, kleju i farb zakupionych w ramach programu.

   

  Klasa I również w miesiącu marcu wykorzystała sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Uczniowie skupili się na wesołych, zdrowych kanapkach wiosennych. Do tego celu wykorzystali deski do krojenia, noże i sztuśce oraz zestaw naczyć stołowych, które zostały zakupione w ramach dofinansowania projektu.

 • kwiecień 2023

  Klasa VI ponownie zajęła się programowaniem robotów. Za pomocą oprogramowania Scratch programowanli wcześniej wykonane pojazdy wyścigowe z klocków lego Spike Prime zakupione w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości. Pojazdy wyścigowe startowały w wyścigach robotów na najsprawniejszy i najszybszy robot został nagrodzony.  Zdjęcia wykonano za pomocą aparatu SONY RXIII

 • maj 2023

  W ramach zajęć technicznych klasa IV wykonuje album wakacyjny. To paca, która wykorzystała zakupione materiały w ramach #LaboratoriumPrzyszłości. Skorzystano z bloków technicznych, dziurkaczy, farb, pędzli, nożyczek, kleju i zszywacza introligatorskiego. Wszystko w ramach realizacji programu #LaboratoriumPrzyszłości.

   

 • czerwiec 2023

  Czrwiec to pierwsze owoce pojawiające się na naszych ogródkach. Klasa I wykorzystala to do zapoznania się z produkcją soków owocowych i warzywnych. Uczniowie dowiedzieli się dużo o witaminach ich wpływie na nasze zdrowie, a następnie z owoców i warzyw wykonali zdrowe soki i koktaile owocowe i warzywne. Wykorzystano do tego sprzęt kuchenny zakupiony w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości. Były to deseczki do krojenia, miski kuchenne, waga elektroniczna, miarki, blender. A wszystko uwieczniono aparatem cyfrowym SONY również pozyskanym z projektu #LaboratoriumPrzyszłości.

Filmy nakręcone aparatem Sony RX 100MIII za pomocą gimbala DJI OM ATHENS GRY lub kamerą GOPRO Hero 10 z mikrofonem kierunkowym RODE. Montaży wykonano za pomocą programu firmy Pinnacle studio 25. Sprzęt i oprogramowanie zakupiono w ramach dotacji #LaboratoriumPrzyszłości.